شهرهایی که تاکنون این سامانه در آنها راه اندازی شده

 1. تهران
 2. کرمانشاه
 3. ایلام
 4. سیرجان
 5. اصفهان
 6. اهواز
 7. تبریز
 8. کیش

تعداد مراکز بهره بردار


بیش از ۲۲ مرکز تجاری و پارکینگ طبقاتی در حال حاضر از کلیه تجیهزات سامانه پارکینگ هوشمند و هدایتگر رهپاد بهره برداری می کنند

سیستم پارکینگ هوشمند که در برخی موارد با نام پارکینگ مکانیزه هم خوانده می شود  را در حالت کلی به دو بخش زیر می توان تقسیم کرد:

 

سیستم مدیریت پارکینگ هوشمند – PMS (شامل نرم افزار مدیریت پارکینگ ، دوربین پلاک خوان ، راهبندها  ، کارت خوان و … )

سیستم راهنما و هدایتگر پارکینگ – PGS  ( شامل تابلوهاي نشانگر،چراغهاي سبز و قرمز ،سنسورهاو …  )

سیستم راهنمایی  و هدایتگر پارکینگ ( Parking Guidance System -  PGS) چیست؟

 

به صورت کلی سیستمی است که به شما کمک می کند که در کمترین زمان ممکن مکان قابل دسترس براي پارك را بیابید.

مرحله اول         
زمانی که شما وارد پارکینگ می شوید، ورودي ساختمان داراي یک نمایشگر بزرگ جهت نشان دادن تعداد فضاهاي قابل دسترس در هر طبقه است

مرحله دوم         
به محض اینکه وارد تقاطع اصلی شوید، داراي یک نمایشگر دیگري است که به شما می گوید چند فضاي قابل دسترس در سمت راست، چپ و روبروي شما وجود دارد.

مرحله سوم         
هنگامی که به راهرو می رسید، با نگاهی به لامپ LED در هر فضا ، سبز بودن به معنی جای پارک خالی و در غیر این صورت به معنی پر بودن جای پارک می باشد .

پروژه شما به پارکینگ هوشمند نیاز دارد؟

در صورت نبود سیستم  پارکینگ هوشمند پیدا کردن جاي پارك به خصوص در ساعات شلوغی مشکل زا می شود . یا فضاهایی وجود دارند که در نقاط دور افتاده تر قرار دارند و قابل روئیت نیستند و به ندرت اشغال می شوندبا در نظر گرفتن روند بسیار سریع رشد تکنولوژي و براي عقب نماندن از فن آوري روز، امروزه تمام پروژه ها نیازمند یک سیستم هوشمند براي ارتقاء وجه ساختمان می باشند.

پارکینگ هوشمند

فواید و مزایای پارکینگ هوشمند

سیستم پارکینگ هوشمند

براي راننده ها :پارك بی درد سر، راهنمایی با علامتها و نشانگرها،  کاهش زمان جستجوي مکان پارك، از بین رفتن استرس و ناکامی هنگام جستجوي مکان پارك، حفظ زمان با ارزش خصوصاٌ در فرودگاهها، ایستگاه هاي قطار و مراکز خرید، ذخیره سوخت

براي مالکان و مسئولان ساختمان :افزایش جاي پارك، کاهش هزینه هاي کاري، گردش سریع مکانهاي پارك در دسترس توسط افزایش درآمد، مدیریت پربازده و کنترل، آسان پارك ماشین، کاهش نارضایتی مشتریان، مدیریت جامع آمار، افزایش ارزش ملک و ،…. آسودگی و آسایش کامل

معرفی سیستم PGS (Parking Guidance System)

معرفی پارکینگ هوشمند

تعریف PGS :

این سیستم جهت ساختمان هاي اداري، مراکز خرید، ایستگاههاي راه آهن، فرودگاه ها و هتل ها مناسب می باشد.

این سیستم مکانهاي پارك خالی را مشخص و راننده را در کمترین زمان ممکن به نزدیکترین مکان راهنمایی می کند .

سیستم قابلیت تنظیم براي نیازهاي مختلف را دارا می باشد.

اصول PGS  :

در هر مکان پارك یک سنسور مافوق صوت جهت مشخص کردن وضعیت مکان و ارسال اطلاعات به لایه بالاتر موجود است. هنگامی که لایه بالاتر اطلاعات را دریافت کرد نشانه هاي مختلف را ارسال می کند.

معماری سامانه PGS :

سامانه هدایتگر هوشمند پارکینگ ( PGS ) و یا همان سیستم راهنمایی پارکینگ مبتنی بر شبکه ای از سنسور ها متشکل از قسمت های زیر می­باشد:

حسگر های محلی و چراغ های هدایتگر یکپارچه

( Integrated Parking Detector & Indicator ) 

این مجموعه بالای هر کدام از محل پارک خودروها نصب می­شود. توسط یک سنسور آلتراسونیک  وضعیت جای پارک ( وجود یا عدم وجود خودرو )  شناسایی شده و به صورت Stand Alone نسبت به تصمیم گیری رنگ چراغ اقدام می گردد . سپس نتیجه تصمیم گیری را  با استفاده از زیر ساخت ارتباطی خود ارسال می­ کند . همچنین این مجموعه توانایی دریافت اطلاعات کنترلی از مرکز کنترل و مدیریت پارکینگ هوشمند به منظور اعمال برخی از تغییرات ( مثلا رزرو پارکینگ ) را دارد.

برای اینکه از قابلیت های بیشتری در این قسمت بهره برداری کنیم برخی امکانات در این سنسور در نظر گرفته شده است که در واقع وجه تمایزی نسبت به سایر سیستم های موجود خواهد بود :

نمایش مالتی کالر و یا ۱۶ رنگ چراغ هدایتگر شامل : قرمز ( فضای پر شده ) ، سبز ( فضای خالی ) ، سفید ( فضای رزرو شده ) ، آبی     ( فضاهای اختصاصی برای VIP  و یا معلولین ) و سایر رنگ های سنسور که به صورت دلخواه توسط نرم افزار سیستم قابل تنظیم است

نمایش چراغ های چشمک زن رنگی جهت هدایت افرادی که هم اکنون وارد پارکینگ هوشمند شده اند . در این سامانه به محض اینکه یک کارت برای مراجعه کننده توسط سامانه PMS صادر می شود ، نزدیکترین موقعیت پارکینگ شروع به رقص نور می کند تا فرد به موقعیت مربوط به خود مراجعه نماید .

تصمیم گیری تغییر رنگ به صورت Stand Alone . این قابلیت برای آن است که در صورتی که به هر دلیلی ارتباط با سرور مرکزی قطع شود وضعیت سامانه هدایتگر با مشکل موجه نشود. لذا به همین دلیل هر سنسور قابلیت آن را دارد که بدون توجه به ارتباط با سرور وضعیت خود را تعیین نماید .

ارتباطات این سنسور ها با زون کنترل لایه بالا تر و یا سرور خود به چند روش زیر امکان پذیر است :

 

 • خط انتقال اطلاعات به صورت Rs485
  در این نوع ارتباط به ازای هر لاین سنسورهای پارکینگ یک کابل دیتا ( Data Cable ) و یک رشته کابل برق ( Power Cable ) کشیده می شود . البته انتخاب نوع کابل کشیده شده و ضخامت آن وابسته به تعداد سنسور های هر لاین و فاصله تا اتاق برق تعیین می شود .
 • خط انتقال اطلاعات به صورت PLC
  این نوع ارتباط بسیار جذاب و منحصر به فرد است . در واقع واژه PLC مخفف سیستم Power Line Carrier می باشد که یک تکنولوژی به روز در انتفال اطلاعات با پهنای باند کم می باشد . در این روش انتقال داده و برق بر روی یک کابل برق انجام می شود که این موضوع هزینه های زیر ساخت پروژه را به طور چشمگیری کاهش می دهد . بدین صورت که برای هر لاین سنسور های پارکینگ صرفا یک رشته کابل برق کشیده می شود .
 • انتقال اطلاعات به صورت بیسیم Wi-Fi
  در این روش انتقال اطلاعات از طریق شبکه WIFI انجام می شود . به این صورت که در سطح پارکینگ و در طبقات مختلف یک شبکه Wifi با اکسس پوینت های مربوطه راه اندازی می شود و سنسور ها از طریق همین شبکه با سرور و البته با یکدیگر در ارتباط خواهند بود .
  در این روش برای هر لاین سنسور های پارکینگ صرفا یک رشته کابل برق کشیده می شود .

کنترلر محلی

 ( Zone Controller )

این قسمت وظیفه دریافت اطلاعات از هر کدام از سنسور های پارکینگ ، جمع آوری این اطلاعات و ارسال آنها به سرور و پردازشگر مرکزی را بر عهده دارد. همچنین این بخش رابط ارسال فرامین بین بخش کنترل و مدیریت با سنسور ها می باشد .
همچنین با توجه به اینکه در پارکینگ های بزرگ ممکن است تعداد طبقات و یا سنسور های پارکینگ بالا برود ، می توان از این کنترلر ها به عنوان تکرار کننده ( Repeater ) سیگنال های بیسیم ( Wireless ) نیز استفاده نمود.

به ازای هر یک لاین از سنسور های پارکینگ که می تواند از یک سنسور تا ۳۲ سنسور باشد ، یک دستگاه زون کنترلر ( Zone Controller ) در محل اتاق برق و یا رک های مستقر در پارکینگ نصب می شود .

بر اساس اینکه کدام یک از مدل های ارتباط برای سنسور ها و لاین مربوطه در نظر گرفته شده است نوع دستگاه زون کنترلر نیز تعیین خواهد شد.

نمایشگر LED جهت و ظرفیت

( Directional Capacity Display )

سه نوع نمایشگر در این سامانه پارکینگ هوشمند استفاده می­شود :
نمایشگر نوع اول: که دارای ابعاد بزرگتری می­باشد در ورودی پارکینگ نمایشگر وضعیت پارکینگ و میزان ظرفیت خواهد بود.

نمایشگر نوع دوم:  که دارای ابعاد کوچکتری نصب به نوع اول هستند در کلیه انشعابات مسیر نصب وجود خواهد داشت. اطلاعات این نمایشگرها به صورت مداوم از طریق شبکه بیسیم به روزرسانی می­شود. وظیفه این بخش راهنمایی خودروهای ورودی به نزدیک­ترین جای خالی  پارک از طریق بهینه ترین مسیر است. این موضوع به اتلاف نشدن وقت مشتریان جهت دسترسی به جای پارک می­باشد.

نمایشگر نوع سوم:  دارای ابعادی برابر با نمایشگر های نوع دوم هستند و در ورودی هر یک از طبقات نصب خواهند شد که مسئولیت نمایش ظرفیت موجود در هر طبقه را بر عهده دارند .

دستگاه یادآوری محل پارک

( Parking Reminder System )

همانگونه که در بسیاری از مواقع وقتی در پارکینگ های بزرگ خودروی خود را پارک می کنیم در زمان بازگشت فراموش می کنیم که در کدام موقعیت و حتی در کدام طبقه خودروی خود را پارک کرده ایم ، دراین گونه مواقع این دستگاه به کار خواهد آمد . در واقع این دستگاه یک تجهیز کمکی برای سامانه هدایتگر هوشمند می باشد که عمل یافتن خودرو را تسهیل می کند .
روش کار این دستگاه بدین ترتیب است که راننده پس از ترک خودرو در نزدیک ترین جایی که یکی از این دستگاه ها نصب شده است ، کارت پارکینگ خود را به دستگاه نزدیک کرده و سپس موقعیت پارک خود را در آن وارد می کند . با توجه به ساختار شبکه ای  که برای سامانه در نظر گرفته شده است ، در زمان بازگشت به هر یک از این دستگاه ها کارت خود را نزدیک کند موقعیت پارک خودرو نمایش داده می شود .
البته این امکان در نظر گرفته شده است که اطلاعات موقعیت پارک بر روی کارت نوشته شود و بدون نیاز به ساختار شبکه و به صورت Stand Alone نیز بتوانیم خودرو را پیدا نماییم

مرکز کنترل و مدیریت

( Management & Control Center )

این بخش وظیفه کنترل اطلاعات و مدیریت کل سامانه و پارکینگ را بر عهده دارد. عمده وظایف این بخش به شرح زیر می­باشد:

دریافت اطلاعات از تمامی حسگر های محلی  پارکینگ

تخمین نزدیک ترین جای پارک خالی برای خودروهای ورودی

مشخص کردن تعداد جاهای پارک خالی

نگارش متن های کنترلی بر روی نمایشگرهای LED جهتی و ظرفیتی

تهیه و تدوین گزارش های آماری

شمارش تعداد خودرو های ورودی و خروجی

ارسال اطلاعات مورد نیاز بر روی نرم افزار کلاینت موبایل که بر روی تبلت و یا موبایل مامورین انتظاماتی نصب شده است.

بر قراری ارتباطات لازم با سامانه  مدیریت هوشمند پارکینگ یا همان سامانه PMS

ارائه نمای کلی و جزئی هر یک از طبقات پارکینگ

اعلام هشدار های لازم جهت پر شدن ظرفیت هر یک از طبقات و همچنین کل پارکینگ

اعلام اخطار بابت پارک نا مناسب یک خودرو که باعث اشغال دو یا چند موقعیت پارک مجاور شده باشد

اعلام اخطار های کنترلی در صورتی که سنسور های دیگری به حسگرهای محلی اضافه شده باشد ( مانند سنسور دما و دود و رطوبت )

در واقع مرکز کنترل و مدیریت مجموعه ای از سخت افزار ها و نرم افزار های کنترلی می باشد که نتایج قسمت های پیشین را دریافت کرده و مدیریت می نماید . اجزاء این قسمت شامل موارد زیر خواهد بود که کارفرما بر اساس نیاز خود می تواند آنها را سفارشی سازی نماید :
رایانه پردازشگر مرکزی، رایانه ذخیره سازی اطلاعات پشتیبان، نرم افزار PGS، نرم افزار PMS، نمایشگر های LED جهت نمایش نرم افزار ها و مشاهده اخطارها، UPS و باتری پشتیبان ، جهت تامین انرژی اضطراری برای تمامی تجهیزات ، محاسبه توان خروجی آن بر اساس تعداد سنسور ها و سایر تجهیزات مورد استفاده خواهد بود، رک ، جهت نگهداری رایانه پردازشگر و تجهیزات تامین انرژی اضطراری، آژیر جهت اعلام اخطار های لازم

تابلو های فلزی راهنمایی مسیر

علی رغم اینکه این تابلو ها جزء الکترونیکی سامانه پارکینگ هوشمند نیستند اما یکی از قسمت های با اهمیت سامانه به شمار می آیند . این تابلو ها که شامل علائم راهنمایی و رانندگی هستند مسیر های قابل استفاده را برای رانندگان تعیین می نمایند . از جمله این تابلو ها می توان به تابلو های زیر اشاره نمود :

مسیر یک طرفه، ورود ممنوع، توقف یا همان STOP، مسیر خروج، خروجی اضطراری

دانلود کاتالوگ